close
close

Golf rankings Division III | AZPreps365

2023 D-III State Champion and TCU commit Gracie McGovern. (Andy Morales/AZPreps365)

STATE TOURNAMENT

May 6-7: Aguila Golf Course

QUALIFYING

Eight section winners plus seven large berths

INDIVIDUAL

Top 15 not affiliated with a qualifying team

LAST DAY TO ELIGIBLE

May 4 (6 p.m.)

STATE CHAMPION 2023

Team: Scottsdale Prep

Individual: Gracie McGovern, Scottsdale Christian

TOP TWENTY GOLFERS

1 Ailis Tribolet, Valley Christian -0.376

2 Finley Gastrau, Rancho Solano Prep -0.257

3 Anya Mathur, Scottsdale Prep 0.436

4 Gracie McGovern, Scottsdale Christian 0.554

5 Jack Taylor, Scottsdale Prep 0.719

6 JJ Brigowatz, Phoenix Christian 1,029

7 Brady Sheridan, Phoenix Land Day 1,459

8 Will Turner, Rancho, Solano Prep 1,460

9 Ty Pennypacker, Scottsdale Prep 1,676

10 Max Edwards, Scottsdale Christian 2,006

11 Aaron Vargas, Rancho Solano Prep 2,031

12 PJ Segerstrom, Gilbert Christian 2,038

13 Brody Driedger, Yuma Catholic 2,846

14 Nash Hanrahan, River Valley 2,137

15 Joshua Carroll, Push Ridge 2,313

16CS Wilcoxson, Phoenix Christian 2,427

17 Matt Reimers, Scottsdale Christian 2,534

18 Jay Nergard, Tempe Prep 2,584

19 Ethan Cameron, Northwestern Christian 2,758

20 Callaway Conkright, Gilbert Christian 2,763

TOP TWENTY TEAMS

1 Scottsdale Prep (Division III, Section 4)

2 Rancho Solano Prep (Division III, Section 4)

3 Scottsdale Christian (Division III, Section 4)

4 Valley Christian (Division III, Section 6)

5 Phoenix Country Day (Division III, Section 4)

6 Yuma Catholic (Division III, Section 2)

7 Gilbert Christian (Division III, Section 6)

8 Push Ridge (Division III, Section 7)

9 Northwest Christian (Division III, Section 8)

10 Tempe Prep (Division III, Section 6)

11 Snowflake (Division III, Section 1)

12 Laveen Heritage Academy (Division III, Section 8)

13 Fountain Hills (Division III, Section 6)

14 Holbrook (Division III, Section 1)

15 Odyssey Institute (Division III, Section 8)

16 Cicero Prep (Division III, Section 4)

17 North Valley Christian (Division III, Section 4)

18 ALA QC (Division III, Section 7)

19 Willcox (Division III, Section 3)

20 San Tan Foothills High School (Division III, Section 7)

EIGHT CURRENT SECTION LEADERS

11 Snowflake (Division III, Section 1)

6 Yuma Catholic (Division III, Section 2)

19 Willcox (Division III, Section 3)

1 Scottsdale Prep (Division III, Section 4)

21 Northland Prep (Division III, Section 5)

4 Valley Christian (Division III, Section 6)

8 Push Ridge (Division III, Section 7)

9 Northwest Christian (Division III, Section 8)

NEXT SEVEN IN BIG

2 Rancho Solano Prep (Division III, Section 4)

3 Scottsdale Christian (Division III, Section 4)

5 Phoenix Country Day (Division III, Section 4)

7 Gilbert Christian (Division III, Section 6)

10 Tempe Prep (Division III, Section 6)

12 Laveen Heritage Academy (Division III, Section 8)

13 Fountain Hills (Division III, Section 6)

TOP 15 UNPROVIDED GOLFERS

1 JJ Brigowatz, Phoenix Christian

2 Nash Hanrahan, River Valley

3CS Wilcoxson, Phoenix Christian

4 Gage Freels, Wickenburg

5 Ayden LaVern, Odyssey Institute

6 Jake Walsh, Cicero Preparation

7 Kieran Walsh, Cicero Preparation

8 James Labukas, Gregory School

9 Tyler Cooke, North Valley Christian

10 Landon Christensen, Franklin

11 Tucker Rawlings, Wickenburg

12 Paxton Stephenson, San Tan Foothills

13 Jay Carter, Thatcher

14 Gavin Rascon, Andrada Polytechnic

15 Jason Wu, Horizon Honors